KONCERTY ŚRÓDROCZNE

                                        KONCERT WIGILIJNY 

               

        W dniu 22.12.2018r. w naszej Szkole odbył się Koncert Wigilijny w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. 

           

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

PSM I stopnia Kamień Pomorski

 

Społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przy dźwiękach muzyki. W dniu 10.11.2018 r. odbył się w sali kameralnej uroczysty koncert, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie kamieńskiej szkoły.

Jako pierwszy zabrzmiał Hymn Polski, który został zaśpiewany wspólnie przez wszystkich zgromadzonych na koncercie, zaś instrumentalnie towarzyszyli śpiewającym Szymon Krakowski na saksofonie z Panem Tomaszem Kasperskim (swoim nauczycielem) w roli akompaniatora.

Wśród prezentowanych utworów znalazły się wyłącznie polskie kompozycje: Kujawiak A. Lasko w wykonaniu Katarzyny Stryczek (fortepian), Pieśń polska H. Wieniawskiego wykonana przez absolwentkę PSM – Maję Gabryszak (skrzypce) z towarzyszeniem Pani Lilii Dmochowskiej, Szara Piechota – opracowanie pieśni na duet skrzypcowy złożony z Aleksandry Wodzińskiej i Zuzanny Wołkowieckiej. Nie zabrakło również instrumentacji przygotowanych przez Panią Małgorzatę Krzywdzik – uczniowie wszystkich klas wspólnie zaśpiewali oraz zagrali dwie piosenki: Pierwsza Kadrowa oraz Taki kraj. Całości dopełnił Pan Maksymilian Stryczek, który wykonał Etiudę c-moll, op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina, znaną jako „rewolucyjną”.

Koncert prowadziły: Pani Anna Kask oraz Zofia Borczyk i Karolina Jaworska, które przedstawiły wybrane wydarzenia z historii naszego kraju w kontekście ich związku z muzyką. Można było usłyszeć legendę o Lechu, Czechu i Rusie, opowiadającą o powstaniu Państwa Polskiego, o roli muzyki w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, a także – o niezwykle wielkim znaczeniu muzyki, a pieśni szczególnie – w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Na zakończenie zabrzmiały pieśni – te które towarzyszyły Polakom przez 123 lata zaborów, a szczególnie w latach 1914-1918, wspólnie zaśpiewane przez wszystkich zgromadzonych na koncercie.  

Uroczystość z okazji pasowania uczniów klas pierwszych i obchodów Dnia Edukacji Narodowej 

w dniu 13.10.2018 r.