RODZINNY WEEKEND

Dzięki naszej wspaniałej Radzie Rodziców w sobotę rodzinnie grillowaliśmy kiełbaski i nie tylko, a w niedzielę, także rodzinnie, pojechaliśmy na Koncert Rodzinny do Filharmonii Szczecińskiej. Koncert „Ja, kompozytor” był podsumowaniem koncertów rodzinnych w mijającym sezonie.

 

Dowiedzieliśmy się co pożyczył Strawiński od Mozarta. Dlaczego Brahms lubił tańce węgierskie. Nie słyszeliśmy IX symfonii Beethovena, podobnie jak sam kompozytor (od 50 roku życia głuchy) natomiast filharmonicy zagrali Burzę z VI Symfonii „Pastoralnej” tego kompozytora. Nie zabrakło prezentacji instrumentów, ciekawych anegdot i cennych informacji, które przekazywali medialnie i na żywo Półnut i Bemol. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej dyrygował młody, niezwykle sympatyczny dyrygent Norbert Twórczyński.

 

                                          KONCERTY PROMOCYJNE.

ZABAWA WALENTYNKOWA

KONCERTY ŚRÓDROCZNE

KONCERT WIGILIJNY 

               

        W dniu 22.12.2018r. w naszej Szkole odbył się Koncert Wigilijny w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. 

           

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

PSM I stopnia Kamień Pomorski

 

Społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przy dźwiękach muzyki. W dniu 10.11.2018 r. odbył się w sali kameralnej uroczysty koncert, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie kamieńskiej szkoły.

Jako pierwszy zabrzmiał Hymn Polski, który został zaśpiewany wspólnie przez wszystkich zgromadzonych na koncercie, zaś instrumentalnie towarzyszyli śpiewającym Szymon Krakowski na saksofonie z Panem Tomaszem Kasperskim (swoim nauczycielem) w roli akompaniatora.

Wśród prezentowanych utworów znalazły się wyłącznie polskie kompozycje: Kujawiak A. Lasko w wykonaniu Katarzyny Stryczek (fortepian), Pieśń polska H. Wieniawskiego wykonana przez absolwentkę PSM – Maję Gabryszak (skrzypce) z towarzyszeniem Pani Lilii Dmochowskiej, Szara Piechota – opracowanie pieśni na duet skrzypcowy złożony z Aleksandry Wodzińskiej i Zuzanny Wołkowieckiej. Nie zabrakło również instrumentacji przygotowanych przez Panią Małgorzatę Krzywdzik – uczniowie wszystkich klas wspólnie zaśpiewali oraz zagrali dwie piosenki: Pierwsza Kadrowa oraz Taki kraj. Całości dopełnił Pan Maksymilian Stryczek, który wykonał Etiudę c-moll, op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina, znaną jako „rewolucyjną”.

Koncert prowadziły: Pani Anna Kask oraz Zofia Borczyk i Karolina Jaworska, które przedstawiły wybrane wydarzenia z historii naszego kraju w kontekście ich związku z muzyką. Można było usłyszeć legendę o Lechu, Czechu i Rusie, opowiadającą o powstaniu Państwa Polskiego, o roli muzyki w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, a także – o niezwykle wielkim znaczeniu muzyki, a pieśni szczególnie – w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Na zakończenie zabrzmiały pieśni – te które towarzyszyły Polakom przez 123 lata zaborów, a szczególnie w latach 1914-1918, wspólnie zaśpiewane przez wszystkich zgromadzonych na koncercie.  

Pasowanie klas pierwszych  oraz  Obchody Dnia Edukacji Narodowej.

 

 

13 października 2018 roku o godzinie 12.00 w sali koncertowej rozpoczęła się szkolna uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim. Na uroczystość przybył vice Burmistrz Kamienia Pomorskiego pan Leszek Szefliński oraz rodziny pierwszoklasistów. Świętu pierwszaków towarzyszył oczywiście koncert, w którym wystąpili uczniowie klas altówki, akordeonu,  fortepianu, gitary i wiolonczeli: Oliwier Patro, Zofia Stachurska oraz pierwszaki Justyna Ciechowicz, Zofia Dyła, Martyna Panocha i Nikodem Zawadzki. Całość uroczystości prowadzili przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Krupa i pan Tomasz Kasperski. Po uroczystej obietnicy złożonej przez pierwszaków w obecności społeczności szkolnej i pani Dyrektor nastąpiło indywidualne pasowanie smyczkiem i przegryzanie cytryny. 13 uczniów klas pierwszych obiecywało zdobywać wiedzę muzyczną, dokładać wszelkich starań, by grać na instrumencie najlepiej jak tylko potrafią, zachowywać się kulturalnie wobec koleżanek i kolegów oraz szanować nauczycieli i innych pracowników PSM I st. W imieniu nauczycieli pasowanym uczniom życzenia złożył pan Tomek, a w imieniu Samorządu Uczniowskiego -  Wiktoria Krupa, a Rada Rodziców ufundowała symboliczne pamiątki pasowania.

Oby uczniowie klas pierwszych dotrzymali obietnic, a życzenia pana Tomka i Wiktorii się spełniły w całości.

Jednocześnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników Szkoły. Życzenia wszystkim pracownikom złożył pan Burmistrz oraz pani Dyrektor. Z tej okazji pani Natalia Szwarczak otrzymała nagrodę Burmistrza Kamienia Pomorskiego, a pani Elżbieta Głowacka i pan Kacper Trębacz nagrodę Dyrektora Szkoły.

Po uroczystości było łasuchowanie, dzięki wspaniałym Rodzicom. Szkoda tylko, że uczniowie starszych klas nie uczestniczyli w święcie, choć powinni.