Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

PSM I stopnia Kamień Pomorski

 

Społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przy dźwiękach muzyki. W dniu 10.11.2018 r. odbył się w sali kameralnej uroczysty koncert, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie kamieńskiej szkoły.

Jako pierwszy zabrzmiał Hymn Polski, który został zaśpiewany wspólnie przez wszystkich zgromadzonych na koncercie, zaś instrumentalnie towarzyszyli śpiewającym Szymon Krakowski na saksofonie z Panem Tomaszem Kasperskim (swoim nauczycielem) w roli akompaniatora.

Wśród prezentowanych utworów znalazły się wyłącznie polskie kompozycje: Kujawiak A. Lasko w wykonaniu Katarzyny Stryczek (fortepian), Pieśń polska H. Wieniawskiego wykonana przez absolwentkę PSM – Maję Gabryszak (skrzypce) z towarzyszeniem Pani Lilii Dmochowskiej, Szara Piechota – opracowanie pieśni na duet skrzypcowy złożony z Aleksandry Wodzińskiej i Zuzanny Wołkowieckiej. Nie zabrakło również instrumentacji przygotowanych przez Panią Małgorzatę Krzywdzik – uczniowie wszystkich klas wspólnie zaśpiewali oraz zagrali dwie piosenki: Pierwsza Kadrowa oraz Taki kraj. Całości dopełnił Pan Maksymilian Stryczek, który wykonał Etiudę c-moll, op. 10 nr 12 Fryderyka Chopina, znaną jako „rewolucyjną”.

Koncert prowadziły: Pani Anna Kask oraz Zofia Borczyk i Karolina Jaworska, które przedstawiły wybrane wydarzenia z historii naszego kraju w kontekście ich związku z muzyką. Można było usłyszeć legendę o Lechu, Czechu i Rusie, opowiadającą o powstaniu Państwa Polskiego, o roli muzyki w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, a także – o niezwykle wielkim znaczeniu muzyki, a pieśni szczególnie – w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Na zakończenie zabrzmiały pieśni – te które towarzyszyły Polakom przez 123 lata zaborów, a szczególnie w latach 1914-1918, wspólnie zaśpiewane przez wszystkich zgromadzonych na koncercie.  

Uroczystość z okazji pasowania uczniów klas pierwszych i obchodów Dnia Edukacji Narodowej 

w dniu 13.10.2018 r. 

 

Pasowanie klas pierwszych  oraz  Obchody Dnia Edukacji Narodowej.

 

 

13 października 2018 roku o godzinie 12.00 w sali koncertowej rozpoczęła się szkolna uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim. Na uroczystość przybył vice Burmistrz Kamienia Pomorskiego pan Leszek Szefliński oraz rodziny pierwszoklasistów. Świętu pierwszaków towarzyszył oczywiście koncert, w którym wystąpili uczniowie klas altówki, akordeonu,  fortepianu, gitary i wiolonczeli: Oliwier Patro, Zofia Stachurska oraz pierwszaki Justyna Ciechowicz, Zofia Dyła, Martyna Panocha i Nikodem Zawadzki. Całość uroczystości prowadzili przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Krupa i pan Tomasz Kasperski. Po uroczystej obietnicy złożonej przez pierwszaków w obecności społeczności szkolnej i pani Dyrektor nastąpiło indywidualne pasowanie smyczkiem i przegryzanie cytryny. 13 uczniów klas pierwszych obiecywało zdobywać wiedzę muzyczną, dokładać wszelkich starań, by grać na instrumencie najlepiej jak tylko potrafią, zachowywać się kulturalnie wobec koleżanek i kolegów oraz szanować nauczycieli i innych pracowników PSM I st. W imieniu nauczycieli pasowanym uczniom życzenia złożył pan Tomek, a w imieniu Samorządu Uczniowskiego -  Wiktoria Krupa, a Rada Rodziców ufundowała symboliczne pamiątki pasowania.

Oby uczniowie klas pierwszych dotrzymali obietnic, a życzenia pana Tomka i Wiktorii się spełniły w całości.

Jednocześnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników Szkoły. Życzenia wszystkim pracownikom złożył pan Burmistrz oraz pani Dyrektor. Z tej okazji pani Natalia Szwarczak otrzymała nagrodę Burmistrza Kamienia Pomorskiego, a pani Elżbieta Głowacka i pan Kacper Trębacz nagrodę Dyrektora Szkoły.

Po uroczystości było łasuchowanie, dzięki wspaniałym Rodzicom. Szkoda tylko, że uczniowie starszych klas nie uczestniczyli w święcie, choć powinni.